Cała Polska i pół Irlandii zamieszkałej już w większości przez nadwiślańskich Słowian oszalały na punkcie «Jožina z bažin». Wszystkim wokoło podoba się niezwykle Banjo Band a szczególnie to już podoba się Ivan Mládek. Czescy kabareciarze uwiedli Polaków nagraną przed 30 laty piosenką o Józku z podostrawskich bagien. Media oszalały… YouTube dokupuje nowe serwery! Szok w trampkach (czeskich)!…
A dlaczego się podoba? Skąd wiecie, że się podoba? Ano dlatego się podoba, że napisały o «Jožinie z bažin» nadwiślańskie media. Zaczął chyba dziennik Polska The Times (jakoś nie mogę wyjść z podziwu dla finezyjnego uroku tego tytułu… coś w stylu Kubuś The Pooch albo Fizia Langstrump czy inna Pippi Pończoszanka), zaraz podchwycił to Dziennik – Polska Europa Świat (kto im te nazwy wymyśla?), a potem to już się potoczyło od radia po telewizję – od pism naukowych po blogi… No, i mamy dzięki temu prawdziwą jožinomanię. Dlaczego prawdziwą? Bo znów dowiedzieliśmy sie tego z gazet, telewizji i radia. No i od znajomych, przyjaciół, sąsiadów i kuzynek. A skąd oni wszyscy to wiedzą? Ha, przeczytali w gazecie. Albo widzieli w telewizji. Przecież wszyscy chcą być modni i słuchać modnych kawałków. A w gazecie wyraźnie stoi: W tym sezonie najmodniejszy jest «Jožin z bažin». Kropka.
Ciekawe w czyim umyśle wykiełkował pomysł reaktywacji jakiegoś nikomu nieznanego czeskiego kabaretu, który ostatnio występował ćwierć wieku temu i zaimportowanie Ivana Mládka do Polski w glorii twórców wiekopomnego dzieła o bestii mieszkającej na moczarach? Po prostu któryś z internautów wygrzebał gdzieś teledysk nagrany dla czeskiej telewizji z «Jožinem z bažin». Inny potem przetłumaczył tekst na język polski. I wtedy zaczęło się szaleństwo. Tak po prostu, Stało się. A teraz jeszcze będzie płyta zespołu Banjo Band: 17 piosenek, w tym pięć po polsku. Wśród nich ta najbardziej znana – «Jožin z bažin». Czeski piosenkarz i satyryk Ivan Mládek już wykorzystuje nieoczekiwaną (?) popularność, którą przyniósł mu w Polsce internet (???), i specjalnie dla nas przygotował nowy album. Poza tym Ivan Mládek z Banjo Band już występuje przed polską publicznością. Na 21 lutego zaplanowano występ muzyka w Opolu, natomiast w ciągu kolejnych dwóch dni artysta pojawi się w Poznaniu i Warszawie. Ivan Mládek mówi o nowej płycie tak:

Jest to zbiór moich piosenek, po części nagranych po polsku. Myślimy aktualnie także o przygotowaniu albumu dla naszych węgierskich sąsiadów. Jeśli Jožin podoba się w Polsce, to dlaczego miałby nie podobać się na Węgrzech?

Wierzycie w to, że to wszystko tak się stało i już? Ja nie wierzę.

[…] Więcej: Moje Liceum – Pamiętnik licealisty