…a policja im jeszcze w tym pomaga:

Ochrona sklepu nagrywała rozebraną dziewczynę
To nie pierwszy przypadek, że ochrona w polskich sklepach nadużywa władzy, upokarzając czasem nawet niewinnych ludzi. Dziennik «Polska» dotarł do nagrania z kamery przemysłowej w słupskim supermarkecie francuskiej sieci Leclerc.
Blisko dziesięciominutowy film, przekazany redakcji przez byłego ochroniarza, pokazuje przeszukanie przez policjantkę 20-letniej Pauliny R. podejrzanej o kradzież. Zawstydzona dziewczyna rozbiera się niemal do naga. Prawnicy nie mają wątpliwości: to naruszenie prawa.
Na nagraniu wyraźnie widać, że dziewczyna prosi policjantkę by zasłoniła ją kurtką. Paulina jest przekonana, że widać ją przez przyciemnianą szybę pokoju, w którym jest rewidowana. Za szybą ciągle przechodzą ludzie. Do pokoju można wejść, bo nie jest zamknięty.
W trakcie przeszukania kilka razy otwierają się drzwi i zaglądają nieproszeni goście. Dziewczyna wstydzi się, zakrywa się kurtką, zdjętymi spodniami oraz koszulką. Pomaga jej w tym koleżanka, która jest razem z nią, a na koniec również policjantka. W pewnym momencie Paulina orientuje się, że jest nagrywana.
Dziewczyna trafia przed sąd. Za kradzież błyszczyku zostaje skazana na 40 godzin prac społecznych.
Prawnicy, policjanci i prokuratorzy, którym «Polska» pokazała film, nie mają wątpliwości, że naruszono procedury przeszukania i prawo dziewczyny do godnego traktowania.
Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Słupsku Beata Szafrańska po obejrzeniu nagrania jest zdziwiona praktykami supermarketu. Podkreśla, że naruszono kodeks postępowania karnego. Podczas przeszukania osoba ma mieć zagwarantowane poczucie godności i intymności. W tym wypadku dokonano przeszukania w pomieszczeniu, do którego każdy mógł wejść – stwierdza rzeczniczka prokuratury.
Szafrańska uważa, że zasłanianie kobiety płaszczem świadczy o tym, że nie było tam dyskrecji, nie mówiąc już o kamerze. Nie wiem, jaki był cel tego przeszukania i należałoby wyjaśnić, czy musiało być aż tak szczegółowe – zastanawia się rzeczniczka. Komentując dla «Polski» nagranie z supermarketu, Szafrańska ma także wątpliwości, czy policjantka dochowała procedur, dokonując wyboru miejsca na intymną rewizję.
Powinna się upewnić, że nikt nie ma możliwości oglądania przeszukania – stwierdza trójmiejski prawnik Roman Nowosielski. Adwokat przyznaje, że przepisy nie regulują, czy w takim pomieszczeniu mogą być kamery, ale podkreśla, że filmować rewizję powinno się tylko w celach dowodowych. Uważa, że przeszukanie można było zrobić na komisariacie. W takiej sytuacji można rozważać nawet, czy policjantka przekroczyła swoje uprawnienia – dodaje.
Zdaniem Nowosielskiego, takie nagrania, jeśli powstały nawet przypadkiem, powinny być szybko kasowane. Oczywiście są wątpliwości, które należałoby wyjaśnić, np. czy funkcjonariuszka wiedziała o kamerzedodaje prokurator Beata Szafrańska.
Śledztwa na razie jednak nie będzie, bo pokrzywdzona musiałaby złożyć zawiadomienie do prokuratury.
«Polska» próbowała wyjaśnić sytuację w centrali sieci E. Leclerc Polska. Bezskutecznie. Nie mam pojęcia, dlaczego filmowane są takie osoby – mówi Krzysztof Gajewski, rzecznik prasowy E. Leclrec Polska. I dodaje: Jesteśmy siecią niezależnych przedsiębiorców, w związku z tym każdy sklep odpowiada sam przed sobą.

[…] Więcej: Moje Liceum – Pamiętnik licealisty